2013. december 7., szombat

A cs. és kir. 83. gyalogezred

Az első világháború kitörését megelőzően Komárom helyőrségének nagy részét a cs. és kir. 83. gyalogezred tette ki. Ezt az alakulatot szeretném most röviden bemutatni.

1883-ban a Monarchia hadereje 22 új gyalogezreddel bővült, ebből hat volt magyar kiegészítésű. Ezek egyike lett a 83. gyalogezred, amelynek első állományát a 29.,33.,43.,61. gyalogezredek egy-egy zászlóalja adta. Az új ezred központjául Szombathelyet jelölték ki, a hadkiegészítési körzete egész Vas vármegyét magában foglalta. 
Az osztrák-magyar haderőelhelyezési elveknek megfelelően az alakulatnak csak egy zászlóalja állomásozott Szombathelyen, az ezredtörzs és a többi 2-3 zászlóalj békehelyőrsége 1901-től Komárom volt. Talán érdekes véletlen, talán szándékos, de az ezred ugyanolyan sötétbarna színű hajtókát hordott, mint a komáromi 12. gyalogezred, csupán az eltérő színű gomb különböztette meg a két regimentet. 1914-ben a két ezred az 5. árkászzászlóaljal együtt alkotta a 66. gyalogdandárt, amely a komáromi 33. gyaloghadosztály alárendeltségében állt a győri és esztergomi gyalogezredekből képzett 65. gyalogdandárral együtt.
Az 1914-es adatok szerint a 83. gyalogezred összetétele nagyjából tükrözte Vas vármegye etnikai viszonyait: a létszám 55%-a magyar, 33%-a német, míg 11% "egyéb" (főként horvát és szlovén) nemzetiségű katonákból állt.

A 83. gyalogezred I. világháborús történetéről Doromby József: A volt cs. és kir. 83-as és 106-os gyalogezredek története és emlékkönyve (Budapest, 1934) című kötetből lehet tájékozódni.

Az alakulat nevezetes katonái:

Vitéz báró bukoweberdói és ujsicei Ungár Károly (1892-1975) 1910-1918

báró Lehár Antal (1876-1962) 1902-1906

Poppr Emil (1896-1928) 1915-1918

Az ezred tulajdonosai és parancsnokai a megalakulástól kezdve:

Ezredtulajdonosok:

1883-1908: gróf Christoph von Degenfeld-Schonburg lovassági tábornok (1831.05.03-1908.03.14)

1910: báró Anton Rudolf Josef Hubert von Winzor lovassági tábornok (1844.06.07-1910.04.30)

1910-1918: báró Karl von Schikofsky gyalogsági tábornok (1850.08.26-1927.05.17)

Az ezred parancsnokai:

1883-1885: Franz Morocutti (1830-1911.07.01)

1885-1890: csáford-jobbaházi Bolla Kálmán (1840.10.05-1906.07.06)

1890-1895: lovag Karl Przedák von Burgwall (1837.12.24-1903.09.03)

1895-1898: Franz Düringer von Langenwart ezredes (1840.09.22-1913.12.03)

1898-1903: Franz Krátky ezredes (1850.01.28-1914.07.07)

1904-1906: Ludwig Reitz ezredes 

1907-1910: Adolf Biedermann ezredes (1857.06.15-1923.09.12)

1911-1913: Arthur Iwanski von Iwanina ezredes (1858.01.24-1926.06.08)

1914-1914.08: Leopold Hofbauer ezredes (1861-1931.12.06) 

1914.09: Josef Kenchtl alezredes

1914.10-11: Silvio Spiess von Braccioforte ezredes (1867.11.30 - † 1915.04.05), és Henrik Uffenheimer őrnagy († 1914.11.19) 

1914.12: Lehner Oszkár és Gebhardt Vilmos századosok

1915.01-03: Kiszling ezredes

1915.03-04: Konstantin Straic százados

1915.05-07: Farkas Dezső ezredes

1915.08-12: Breuer Lajos alezredes

1915.12-1916.06: rosenstetteni Rosenmayr Vince Ferenc ezredes (1864-?)

1916.07-09: Breuer Lajos alezredes

1916.10-1917.03: rosenstetteni Rosenmayr Vince Ferenc ezredes (1864-?)

1917.04-1918.10: Turba József ezredes (1872-?)       

A nemesi előnevek és címek csak azoknál vannak feltüntetve, akik már ezredparancsnokként is rendelkeztek nemességgel. Azok az ezredtulajdonosok, akiknél életrajzi adatok is szerepelnek, tábornoki kinevezésben részesültek.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése