A komáromi Frigyes főherceg lovassági laktanya építését 1903-ban határozták el. Az építkezés 1907-1908 folyamán zajlott, majd az elkészült épületegyüttest 1909-ben vette birtokba a cs. és kir. 5. huszárezred. A laktanya 1991-ig szolgált katonai célokat, utoljára az "ideiglenesen" hazánkban állomásozó szovjet hadsereg alakulai használták. Ma már Komárom egyik városrésze, a helyiek többsége mai is csak "a laktanya"-ként hivatkozik a Klapka György út - Laktanya köz - Hét vezér utca - Árpád vezér utca által határolt területre. Az eredeti épületek közül néhány még ma is áll, ezek egyike a terület északkeleti sarkán, a Laktanya köz - Klapka György út (akkor még Győri út) kereszteződésénél látható kétemeletes lakóház, amely eredetileg a tisztek és családjaik részére épült. A ház homlokzata 45 fokos szöget zár be a két utcával, előtte egy háromszög alakú kis tér helyezkedik el. A mai bejegyzésben erről az épületről, pontosabban a tér építményeiről fogok néhány szót ejteni.
Az első kép egy 1909-ben kiadott, színezett képeslap, tehát a rajta látható fotó nem sokkal a laktanya átadása után készülhetett. Jól látható, hogy az épület előtt végighúzódik a laktanyakerítés. A ház főbejáratához egy egyszerű kapu vezet. A tér a bejárathoz vezető gyalogutat leszámítva üres.
A következő képeslap datálatlan, de a homlokzati felirat szerint még bizonyosan a Monarchia idején készült. Az előző állpothoz képest lényeges változást jelent, hogy a teret jól láthatóan facsemetékkel ültették be. Itt látható a mai Laktanya köz eleje is (hogy ezt az utcát ténylegesen mikor jelölték ki, azt nem tudom).
Időrendben ez a felvétel következik, sajnos a képeslap fotója nem túl jó minőségű, ellenben számos változást figyelhetünk meg rajta. A kép készítésének ideje ismeretlen, a lapot 1925-ben adták postára.
A facsemeték jórészt eltűntek, egy nagyobb fa azonban ott terebélyesedik a kerítésen belül. A Klapka György utca hosszában megjelentek a távíró(?) póznák. A kerítés is megváltozott: kialakítottak egy kétszárnyú vaskaput, két erőteljes kapuoszloppal. Mellette balra egyszemélyes őrbódé (fakabát), illetve egy ismeretlen funkciójú épület (őrszoba?) figyelhető meg. A kapu mögött két háromosztású ablak látható - ezek egy lapostetős építményhez tartoznak, amelyet hozzáépítettek az épület homolokzatához, a főbejárat és a sarok kiugró része közé. Azt nem tudtam eldönteni, hogy a laktanya nevét hirdető felirat hiányzik-e, vagy csak a kép minősége miatt nem látható.
A tiszti épület homlokzata napjainkban. Az alsó képen jól megfigyelhető az eltűnt toldaléképület helye - a másik oldalon lévő vízszíntes osztású épületdíszek itt hiányoznak.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése