Néhány évvel ezelőtt egy érdekes dokumentum került a kezembe: egy német nyelvű, 1808-ban kiadott nyomtatvány, amely a komáromi erődépítkezésekhez szükséges mesteremberek összeszedéséről szólt. Nézzünk meg kicsit a dokumentum hátterét!
A 18. század végére a komáromi erődrendszer elvesztette katonai jelentőségét, a hadsereg felhagyta, a nagy földrengések erősen megrongálták. A napóleoni háborúk alakulásával azonban az osztrák hadvezetés és az uralkodó egyre inkább szükségét érezte egy olyan megerősített hely kialakításának, ahová szükség esetén vissza lehet húzódni és amely képes ellenállni egy nagyobb ellenséges ostromseregnek. Így került fel Komárom újra a katonai térképekre, azonban a leromlott erősséget sürgősen "karba kellett helyezni". Ezzel a feladattal az uralkodó Johann Gabriel Chasteler de Courcelles (1763-1825) altábornagyot bízta meg, aki 1808 tavaszán látott neki a feladatnak. A nagyszabású feladat részeként jelentős mennyiségű építőanyagot, valamint szakképzett munkásokat kellett szerezni, hiszen volt bőven kijavítanivaló az erődrendszeren. A katonák mellett civil mestereket is foglalkoztattak, ennek tanúsága a most bemutatott dokumentum.
Anton Leopold von Roschmann (1746-1820) Sankt Pölten-i kerületi elöljáró (Kreishauptmann) ácsok és kőművesek toborzására utasító rendeletét nyomdai úton sokszorosították, csupán a megszólított elöljáróság nevét és a létszámokat hagyták üresen, ezt kézzel töltötték ki. Ezen irat címzettje az Aggsbach-i uradalom volt, amelynek területéről 1 fő ácsot kellett kiállítani az erődépítéshez.
Az irat teljes szövege:
A Magasztos Udvari Hatóság parancsára a Főhivatal ez év hó 20-án elrendelte, hogy haladéktalanul Komáromba 60 ácsot és 30 kőművest kell kiküldeni e körzetből az erődítmény építésére.
Aggsbach uradalom köteles a kijelölt ács- és kőművessegédeket e hónap 3-án, a legszigorúbb felelősség terhe mellett, biztonságos kísérettel kell ide szállítani. Ezeket az embereket lehetőség szerint önkéntes jelentkezők közül kell toborozni, de ha ilyenek nem akadnak, akkor hivatalosan kell besorozni őket.
Megérkezésükkor indulásra készen kell álljanak, felszerelve a munkájukhoz szükséges szerszámokkal, hogy azonnal elindulhassanak kijelölt helyükre.
Az út során – innen indulva – mérföldenként 10 krajcárt kapnak úti ellátmányként, ingyenes elszállásolásban részesülnek, és szekereken szállítják őket.
Az erődítési munkálatok során a helyben megszokott polgári mesterek napi bérére jogosultak. Ugyanakkor elvárás, hogy ezt a munkát inkább vállalkozási formában, azaz előre megállapított mérték szerint vegyék át. Erről itt, helyben kell nyilatkozniuk.
A helyi hatóság felel azért, hogy az általa küldött személyek valóban értsenek a szakmájukhoz. Egyébként nem szükséges, hogy az illetők az adott körzet hivatalos alattvalói legyenek – elegendő, ha belföldiek, akik jelenleg az illetékes hatóság területén tartózkodnak.
St. Pölten, 1808. szeptember 23.
Anton Leopold von RoschmannKirályi Kormánytanácsos és Kerületi Főkapitány
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése