2014. május 22., csütörtök

Fénykép 5. Folyamőr

A kép a m. kir Folyamőrség egyik Komáromban állomásozó katonáját ábrázolja.  Rendfokozatát sajnos nem lehet megállapítani, mivel azt a zubbony ujjának végén viselték. Bár a felvétel kicsit elmosódott, a  matrózsapka szalagján kivehető a M. KIR. FOLYAMŐRSÉG felirat. A hátoldalon a következő szöveg olvasható:

Emlék: 1929 március 10. Komárom Igmánd Erőd



 A trianoni békediktátum többek közt a folyami hadihajózást is szigorúan szabályozta, Magyarország mindössze három őrnaszádot tarthatott fenn folyamrendészeti célokra (ezt később négy, majd nyolc egységre bővítették). A Folyamőrség névlegesen a Belügyminisztérium alárendeltségébe tartozott, mint rendészeti szerv, a valóságban azonban a honvédelmi tárca irányítása alatt állt, amit természetesen titkolni kellett a Szövetségközi Katonai Ellenőrző Bizottság tagjai előtt, akik a trianoni előírások betartását ellenőrizték. Valószínűleg ennek is tudható be, hogy eléggé kevés információ áll rendelkezésre a Folyamőrség korabeli szervezetéről - a helyi sajtóból sikerült kiderítenem, hogy a megjelölt időszakban a Folyamőrség kiképző zászlóalja állomásozott a városban. Az alakulat központja a Csillagerődben volt, de a bemutatott fotó tanúsága szerint az Igmándi erődben is helyeztek el folyamőröket.

2 megjegyzés:

  1. Tisztelt Bálint Úr! Szeretném a segítségét kérni. Dédnagyapám Jankovics Viktor lázi lakos (Veszprém megye) sorsát próbáltam felkutatni, aki eltűnt az első vh-ban. A bécsi kirendeltség nem találta a veszteséglistában. A cseh lista kiterjedtebb-e, érdemes-e ott is keresni ill. van-e egyéb lehetőség? Orosz fogságról hallottunk, de nem tért haza. Előre is köszönöm a segítségét.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Tisztelt Mészáros Úr! A cseh oldalakon ugyanaz az I. világháború alatt megjelent nyomtaott veszteséglista érhető el, mint az arcanum.hu-n, illetve ugyanez az alapja a katonahoseink.hu adatbázisának, csak ez utóbbi más forrásokkal is ki van bővítve. A bécsi kollégák azonban olyan adatbázisokhoz is hozzáférnek, amik nincsenek digitalizálva. Ha ők nem találtak semmit, akkor sajnos én sem tudok segíteni. Egy lehetőség még van esetleg, a Vöröskereszt adatbázisa, nem egyszerű benne keresni, de talán egy próbálkozást megér: https://grandeguerre.icrc.org/en/

      Törlés