majd forgalomba került bélyeget, vagy más postai nyomtatványt jelölt. Hogy a képeslapgyűjtők körében van-e erre a jelenségre bevett kifejezés azt nem tudom, de ebben az esetben ezt címet találtam megfelelőnek a mai bejegyzéshez.
A bemutatott képeslap Czike Dénes komáromi könyvkötő, könyv-, és papírkereskedő kiadása. A régebbi olvasóknak a családnév ismerős lehet, korábban volt már bejegyzés a família más tagjairól.
Az a körülmény, hogy a lapot helyben adták ki, még súlyosabbá teszi azt a tényt, hogy a bemutatott képeslap - a rajta látható felirattal ellentétben - nem az Öregvár kapuját ábrázolja, hanem a vöröskői vár bejáratát.
Hogy erre a tévedésre hogy kerülhetett sor, arról még elképzelésem sincs. A legvalószínűbbnek azt látom, hogy a nyomda hibázhatott, s így került téves felirat a lapra, megrendelő pedig valamiért átvette a hibás árut.
A helyiek számára ezt a lapot nem nagyon lehetett eladni, hiszen valószínűleg minden komárominak nyilvánvaló volt, hogy a képen nem az Öregvár kapuja van. Legfeljebb idegenekre lehetett rásózni, akik nem ismerték a város e jellegzetes építményét.
A bemutatott képeslapot pedig valaki megvásárolta és fel is használta. A hátoldalon olvasható szöveg szerint 1912 májusában egy Pápára tartó utazó írt haza rajta a feleségének Temesvárra. Csak egy sebtében lefirkantott üzenet átutazóban - erre pedig ez a lap is megfelelt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése