1871. augusztus 21-én, ma 150 éve szentelték fel Komáromban a csallóközi 59. honvéd
zászlóalj csapatzászlóját. Az évforduló ürügyén most erről az eseményről emlékezek meg.
zászlóalj csapatzászlóját. Az évforduló ürügyén most erről az eseményről emlékezek meg.
Az 1868. évi XLI. törvénnyel megalakult m. kir. honvédség. Ezzel az aktussal beteljesült a magyar társadalom régóta hangoztatott vágya, amely egy nemzeti haderő létrehozására irányult. A valóság azonban nem mindenben követte az álmokat. Egy erős, korszerű katonai erő helyett egy rendfenntartó milíciának szánt szervezet jött létre, amely nélkülözte a tüzérséget, a műszaki csapatokat és a magasabb szintű katonai kötelékeket is.
Az 1869-ben megalakult 82 gyalogzászlóalj mindegyike a valóságban egy gyenge század létszámával rendelkezett, a 40 huszárszázad pedig csupán szakaszerejű volt.
Az alakulatok egy részét kisebb településeken helyezték el. Ebben az eljárásban tetten érhető némi bizalmatlanság az osztrák katonai vezetés részéről, mivel a csallóközi 59. honvéd zászlóaljat, valamint a nyitra-komáromi 38. honvéd lovasszázadot nem Komáromban, hanem a 14 kilométerre fekvő, alig 2000 lakosú Ógyallán helyezték el. A zászlóaljnak laktanya épült, amelyet a honvédség 12 évre bérbe vett a községtől, a huszárokat magánépületekben helyezték el, melyet ugyancsak bérbe vett a kincstár. A gyalogság 1889-ig, a lovasság 1893-ig állomásozott a településen. A zászlóalj parancsnokságát 1870-ben vette át Králitz Dénes (1830-1879) százados, akit a következő évben őrnaggyá léptettek elő. Králitz a szabadságharc honvédseregében kezdte pályafutását, ahol főhadnagyi rendfokozatig vitte. A bukás után besorozták az 52. sorgyalogezredbe közvitézként, itt azonban hamarosan tiszt lett belőle, és 1869-ben századosi rendfokozattal lépett át a megalakuló honvédséghez.
A gyalogzászlóaljak megalakulásuk után kapták meg az 1869 M csapatzászlókat, amelynek egyik oldalát Magyarország címere, a másikat I. Ferenc József magyar király névjele díszítette. A zászlókat a hagyományok szerint fel kellett szentelni, ezen alkalmakra pedig zászlóanyát kellett felkérni, általában a környék egy-egy arisztokrata hölgyének személyében. Az 59. zászlóaljnál gróf Nádasdy Ferenc (1842-1904), Komárom vármegye örökös főispánjának nejére, a 22 esztendős Zichy Ilona grófnőre (1849-1873) esett a választás.
A felszentelési ceremóniára azonban nem Ógyallán, hanem Komáromban került sor, vélhetően reprezentatív és praktikus okok miatt is, hiszen a város alkalmasabb volt egy ilyen esemény megrendezésére, illetve több érdeklődő vehetett részt az ünnepségen.
Zichy Ilona már augusztus 20-án Komáromba érkezett, kocsiját a lovasszázad huszárjai kísérték. A zászlóalj délelőtt vonult be Ógyalláról, őket a városház előtti téren fogadta a helyőrség tiszti küldöttsége a 12. (Vilmos főherceg) és a 19. (Rudolf koronaherceg) ezredekből. A zenét a 12. gyalogezred zenekara szolgáltatta, Anton Seifert (1826-1873) karmester vezényletével. Délután a zászlóalj tisztjei bemutatkoztak a zászlóanyánál, ezt színházi díszelőadás követte, majd sötétedéskor a városban meggyújtották a díszkivilágítást. A helyi dalárda és a katonazenekar éjjeli zenével szórakoztatta az egybegyűlt, a sajtó szerint mintegy 3000 embert.
A szentelésre 21-én délelőtt 9-órakor került sor, a Szent Rozália-templom előtti téren, amihez a templom lépcsőjén állítottak fel oltárt. Borbély Kornél benedek-rendi áldozópap mondott misét, illetve ő szentelte fel a zászlót. Mellette Vályi Pál, perbetei református esperes, Molnár Gábor komáromi evangélikus lelkész és Schnitzer Ármin komáromi rabbi is mondott beszédet az ünnepségen. A zászlóra felkerült a zászlóanya által adományozott szalag, valamint a meghívott vendégek beverték a nevükkel ellátott zászlószegeket is. A zászlószalag feliratának sajnos csak a jelmondatos része ismert, amely Petőfi Nemzeti Dalának első sora volt: Talpra magyar, hí a haza!. A szalag szövegének másik fele minden bizonnyal a zászlóanya és az alakulat nevét tartalmazta.
A ceremónia lezárása után a zászlóanya díszebédet adott a megyeháza nagytermében, amelyre 120 fő volt hivatalos. A zászlóalj altisztjeit és legénységét a Rozália téren található Fábián-féle fogadóban látták vendégül, ide később a zászlóanya is ellátogatott. A napot az este 8-kor kezdődő táncmulatság zárta, amelyen 600 ember vett részt.
A város újságja, a Komáromi Lapok nagy terjedelemben számolt be a jeles eseményről, többek közt mindegyik meghívott egyházi személy beszédét leközölte hasábjain. Az augusztus 19-i szám címlapján pedig a zászlószentelésre íródott hosszú költemény kapott helyet, sajnos a szerző feltüntetése nélkül.
Bár számos honvédzászlót megőriztek az utókornak, sajnos jelen ismereteink szerint sem az 59. zászlóalj csapatzászlója, sem a zászlószalag nem maradt ránk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése